ضایعه نخاعی و آراستگی ظاهر

 

آیا ضایعه نخاعی و آراستگی ظاهربا هم دیگر هم خوانی دارند؟ این سئوال بوسیله دکتر استیواستاینز (Steve Stiens)دستیار رشته توانبخشی و مدیر کنونی گردهمایی های ضایعات نخاعی مطرح شد.

افراد معلول هرگز نمی توانند تصور کنند که قادرند خیلی شیک باشند . ولی بطور کلی آنان نیز همانند سایر افراد به ظاهر خودشان علاقمند هستند. دکتر استاینز که خودش دارای ضایعه در ناحیه2 T بوده و پارپلژی است می گوید: "موقعی که شما روی ویلچر قرار می گیرید و محدودتیهای جسمی دارید ، انتخاب وضعیت ظاهری و متناسب نمودن آن با مشکلاتی همراه است. ظاهر هر فرد نیز یک مقوله کاملا" شخصی است و همه افرادهمیشه با این موضوع درگیر هستند.  

خانم روت کلارک (clark Ruth) مالک شرکت FMA، که طراحی لباسهای افراد معلول را به عهده دارد، برای بسیاری از مشکلاتی که افراد مبتلا به محدودیتهای جسمی در رابطه با لباس با آن مواجه اند ،راه حل هایی را ارائه کرده است. او می گوید که اگر چه تهیه لباسهای مرسوم بااستفاده ازالگو های خیاطی برای هرفرد خیلی مناسب است، ولی اندازه کردن و تنظیم لباسهای آماده نیز کار سختی نیست.

پیراهن ها و تاپ هایی که در پشت به جای استفاده از زیپ بوسیله پارچه های به هم چسب و چفت می شوند، برای پوشیدن و در آوردن لباسهای با یقه و آستین های استاندارد خیلی مناسب هستند. ولی کلارک پیش بینی می کند که حتی استفاده از نوارهای به هم چسب نیز در قسمت پائین ستون فقرات می تواند باعث فشار و آسیب پوست شود. امادرلباسهای شرکت کلارک از چسب های موضعی استفاده شده است که بطورمتناوب در هر طرف تیره پشت نصب می گردند.

بهترین حالت برای جیب های شلوار افرادی که از ویلچر استفاده می کنند، این است که بدون استفاده باشند ودربدترین حالت این است که دهانه جیب یک حالت شل و آویزان داشته باشد،چراکه می تواند به هر چیز ی گیر کند. به همین علت معمولا" جیب ها را می دوزند تا همیشه بسته نگاه داشته شوند و از بروز مشکل جلوگیری گردد. کلارک می گوید: در مورد قراردادن جیب بر روی قسمت بالای ران بایستی حساسیت ودقت زیادی داشت. در طراحی کلارک قسمت بالای جیب ها از عرض ، حالت کشی دارد به طوری که به فرد اجازه می دهد به آسانی دستان خود را به جیب ها داخل و یاخارج کند و از طرفی شکل جیب نیزحفظ می شود و آن را سفت و محکم نگه می دارد. قراردادن آهار یا هر چیز سفت و مناسب در قسمت بالای لبه جیب نیز می تواند باعث محکم تر شدن آن گردد.

برای افرادی که فاقد دستان قدرتمند هستند و یا دستان آنها دارای حرکت کافی نیست، کلارک، حلقه هایی را به جای بند معمولی روی شلوار تعبیه کرده است . او می گوید: شما می توانید حلقه ها را به مچ دستان خود

گیرداده و با دست های  خود ( نه با انگشتان ) آنرا بکشید. بدین ترتیب هیچ نیازی به نیروی پنجه دستها نمی باشد.

کلارک می گوید: دکمه های لباس افرادی که سطح ضایعه آنان بالا است، می تواند یک مشکل محسوب شوند. موقعی که لباسهای آماده را بخواهیم تنظیم و استفاده کنیم، بایستی دکمه لباسها راجدا کرده و به جای آنها پارچه های چسبی قرار داد و سپس روی آنها رابا همان دکمه ها یا دکمه های دیگری بعنوان دکور دوخت.

کلارک برای تغییر شلوارهای گشاد، یک شلوار زنانه را نشان داد که دارای زیپ های مخفی است که وقتی بالا کشیده می شوند تا اندازه ای قسمت داخلی هر پاچه شلوار باریک می گردد و زیپ های روی قسمت خارجی پاچه ها نیز می توانند شکل ظاهری آنها را هماهنگ نمایند و همانند بسیاری از شلوارهای ورزشی که امروزه به این شکل طراحی می شوند،از نوارهایی برای فشردن درزهای جانبی استفاده می شود.

برای تهیه یک لباس اندازه که پوشیدن آن آسان هم باشد، کلارک یک زیپ طولی در محل درز یک طرف لباس از حلقه آستین تا لبه پائینی لباس تعبیه کرده است. او نشان داد که می توان روی قسمت شانه ی یک لباس بدون آستین ( رکابی ) از یک نوار چسبی ترئینی استفاده کرد. او می گوید: یک سمت لباس کاملا" تا بالا باز می شود.  

خواه شما از لباسهای آماده وچیزهای دیگر برای تنظیم آنها استفاده کنید ،خواه لباس را از با کمک الگوهای خیاطی تهیه نمائید، تنظیماتی که شما انجام می دهید، تنهابرای وضعیت خاص شما کاربرد دارد. کلارک می گوید: " درموردلباس خود متناسب با وضعیت جسمی تان خلاق باشید ".

کلارک برای استفاده کنندگان از ویلچر یک بارانی طراحی کرده است که در قسمت پشت کوتاهتر است. زیرا " شما نیاز ندارید ،در موقع جابجائی و برای نشستن روی ویلچر یا دسترسی به چیزها ،قسمتهای اضافی لباس را داشته باشید.این لباس آستین کشبافی نیز دارد که حفاظت کامل دست ها را انجام می دهد و بندهایی هم دارد که در پشت لباس بسته می شوند، ومانع از نفوذ باد وباران می گردند.

یک مدل دیگر بارانی نیزوجود دارد که یک دریچه در ناحیه صورت دارد و از جنس پلاستیک عایق ( ضد گرما و سرما ) ساخته شده است. همچنین یک شنل کوتاه طراحی شده که می تواند صندلی فرد را هم پوشش دهد و به نحوی است که اگر شما دچار لغزش شوید به سمت پائین کشیده نخواهید شد. بارانی کلارک برای کسانی که از اسکوتر استفاده می کنند حالت کشی دارد و هنگام حرکت با اسکوتر دستهای شخص را به خوبی حفاظت می کند.

کلارک می گوید: "جنس لباس" نیز به اندازه طرح آن مهم است. پارچه های از جنس مواد طبیعی مثل نخ و کتان در مقابل گرمای زیاد مقاوم هستند .زیرا قابلیت تبادل هوا را دارند ،ولی دوام زیادی نداشته و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. ترکیبی از نخ و پولی استر و یا یکی از پارچه های صنعتی جدید که سبک بوده و تبادل هوایی خوبی دارند و با دوام نیزهستند می توانند مورد استفاده قرار گیرند. پارچه های پشمی پلی استر سبک، بادوام و گرم بوده و درعین حال مانع عرق کردن پوست بدن می شود.

هر سئوالی که در مورد شرکت کلارک دارید می توانید ازطریق پست الکترونیک زیر ارتباط برقرار کنید :

  rjclark@fashionmagic.bc.ca  

 خانم دلا ( Della ) یکی از اعضای هئیت مشاورین صدا و سیما است که در سن پنج ماهگی مبتلا به فلج اطفال شده است. او می گوید که " همینطور که بزرگ می شدم یاد گرفتم که مردم اول به ویلچر من و یا بریس پاهای من نگاه می کنند. ویلچر من بخشی از وجود من به حساب می آید. من اغلب ویلچرهایی سفارش می دهم که تیره رنگ هستند و می توانند در گنجه من جای گیرند". او معمولا" ترجیح می دهداز صندلی های سیاه بدون لوگو (پلاک مربوط به تولید کننده و مشخصات محصول ) و یا برچسب استفاده نماید.غیر از موقعی که او در دانشکده بود . اومی گوید: در آن زمان من یک حالت روحی نامناسب داشتم و دچار توهم بودم.گنجه های محل کار او معمولا" پر از لباس های راحت است چرا که او می گوید: بوسیله آنها خیلی راحت به داخل و خارج خودرو جابجا می شوم ولی هیچ وقت هم نتوانستم یک ژاکتی که برایم راحت باشد پیدا کنم و اکثر آنهایی که تاکنون دیده ام خیلی بزرگ و سنگین هستند. "

خانم دلا از پوشیدن شال و روسری واستفاده از گردن بند لذت می برد و معمولا" چیزهای تزئینی خود را در محل کار و منزل تعویض می کند. ولی او آرایش نمی کند چرا که با کار بیش از حدی که دارد احساس خوبی نمی کند. چند سال پیش، پاهای او متورم شدند و او نتوانست دیگر کفش بپوشد. به همین علت او هر روز از دمپایی های ورزشی که ظاهری شبیه کتانی دارند، استفاده می کند. به دلیل مشکلاتی که او در ناحیه شانه دارد او دیگر نمی تواند از لباسهائی که نیاز به اتو کردن دارند استفاده کند.

 آقای کایرک ( Kirk ) که مبتلا به تتراپلژی با ضایعه6 C است ، اکثر لباسهای خود را بصورت آماده می خرد. او بعد از ضایعه اش فهمید ، که ژاکت های کوتاهترکه به جای دو دکمه دارای سه دکمه هستند، مرتب تر باقی می مانند و در قسمت جلو باز نمی شوند. همچنین او دنبال لباسهایی می گردد که جنس لطیف تر و نرم تر داشته باشند.

آقای کایرک در صبح شلوارهای مناسب می پوشد و از کت و دستمال گردن استفاده می کند. او می گوید: " من تعداد زیادی عرق گیر دارم و دستمال گردنم را نیز تو می گذارم. او فهمیده است که جلیقه های پشمی خیلی زود کهنه و فرسوده می شوند به همین علت او از جلیقه های پشمی پلی استر استفاده می کند.

 ****

منبع:مقاله: "   ضایعه نخاعی وآراستگی ظاهر  " –  مترجم:مهندس عباس کاشی(ohealth2007@yahoo.com)  - انتشار : مرکز ضایعات نخاعی جانبازان - شهریورماه 1387 -برگرفته از::Fashion Solutions for People with Disabilities  SCI FORUM REPORTS 

/ 0 نظر / 9 بازدید